mleko

MUSIMY WYJŚĆ Z UNII !!! – Polska znowu otrzymuje karę 800mln za nadprodukcję mleka !!!!

Unia Europejska, jak to ma w zwyczaju, nakłada na Polskę kolejne absurdalne kary. W tym roku skupiono w naszym kraju o 5,88% mleka więcej niż w poprzednim, co wiąże się z karą ok. 800 milionów złotych.

Agencja Rynku Rolnego podała, że od kwietnia do grudnia 2014 do punktów skupu dostarczono ok. 7,99 mld kg mleka, a w grudniu 2014 mleczarnie kupiły 842,29 mln kg mleka, czyli ok. 1,69% więcej niż przed rokiem.

Lucjan Zwolak, wiceprezes ARR, podkreśla jednak, że od września dynamika skupu mleka spada i gdyby utrzymała się na obecnym poziomie, to przekroczenie limitu produkcji wyniosłoby na szczęście jedynie ponad 7%, co i tak wiąże się oczywiście z ogromnymi karami nałożonymi przez Unię Europejską.

Zwolak tłumaczy, że jest szansa na zmniejszenie skali nadprodukcji nawet do ok. 6%, ale jedynie w przypadku, gdy rolnicy będą mocno wyhamowywali produkcję. Ocenił, że kara (zwana przez Unię opłatą wyrównawczą) może wynieść 70 groszy od litra za ilość powyżej limitu, zatem łącznie może wynieść 700-800 milionów złotych. Podkreślił też, że mimo iż kara naliczana jest dla kraju, de facto płacą ją rolnicy.

W ubiegłym roku limit przekroczyło 55,7 tys. rolników. Część z producentów musiała zapłacić kary w wysokości nawet 300 tysięcy złotych. W Polsce produkcją mleka zajmuje się ok. 144 tysiące gospodarstw rolnych, czyli 500 tysięcy osób.

Kary za nadprodukcje płacą mleczarnie, które następnie pobierają opłaty od swoich dostawców. Mogą one rozłożyć zobowiązania pieniężne na raty poprzez stworzenie funduszu rezerwowego na poczet kar, jednak w tym roku mleczarnie mają kłopoty ze zbytem produkcji i mogą mieć z tym problemy. Minister rolnictwa zabiega w Brukseli o danie możliwości rozłożenia kary nałożonej przez Unię Europejską na raty, jednak na razie Komisja Europejska dopiero analizuje wniosek. Od kwietnia 2015 produkcja mleka w krajach UE ma przestać być limitowana.

PM
Źródło: Money.pl

Komentarze

komentarzy