auto-samochód-nissan-pathfinder

10 650 000 zł na paliwo dla ZUS

450 kart paliwowych zostanie wydanych pracownikom ZUS. Instytucja ogłosiła drugi już w ciągu dwóch lat przetarg na zakup ponad dwóch milionów litrów paliwa, za które ubezpieczeni zapłacą ok. 10 650 000 zł.

Jak wynika z szacunków ZUS-u, zapotrzebowanie na paliwo w ciągu dwóch kolejnych lat będzie wynosiło 2 mln litrów: 500 580 litrów benzyny oraz 1 630 220 litrów oleju napędowego. Gdyby zakupu dokonano na najtańszej stacji benzynowej w Warszawie, to jego koszt wyniósłby odpowiednio 2,548 mln zł i 8,102 mln zł.

Jest to już drugi tego typu przetarg. Pierwszy został ogłoszony dwa lata temu, z tą różnicą, że kart paliwowych wydano wtedy 360. Tym razem jednak ich liczba ma sięgnąć aż 450, gdyż flota samochodowa instytucji znacznie się powiększyła.

Zakup ponad dwóch milionów paliwa dla takiej liczby samochodów oznacza, że każde auto należące do ZUS zużyje w ciągu dwóch następnych lat 4735 litrów paliwa. Biorąc pod uwagę jego cenę, to dla jednego urzędowego auta będzie to koszt ok. 25 tys. zł.

Ponadto co dziesiąta z wydanych kart będzie na okaziciela. Oznacza to, że taką kartą będzie mógł posłużyć się niemal każdy. Nikt bowiem nie będzie weryfikował tożsamości osoby posługującej się nią, więc niekoniecznie musi być ona pracownikiem ZUS-u, bądź też tankować służbowe auto.

Zakup sfinansowany zostanie ze składek ubezpieczonych. A tych potrzeba będzie sporo, ponieważ kosztów paliwa dla jednego tylko urzędniczego auta, nie będą w stanie pokryć składki płacone przez dwóch przeciętnych przedsiębiorców. Taka składka emerytalna odprowadzana do ZUS-u wynosi bowiem 438,73 zł, co w skali dwóch lat daję kwotę 10 530 zł.

Źródło: zus.pox.pl

Komentarze

komentarzy