gazety-na-stole_NS-Newsflash_F_CC-by-2,0-466

Trzej główni wydawcy prasy w Polsce należą do Niemców. Na czwartym miejscu jest… Agora

Z danych publikowanych przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że trzema największymi wydawcami prasy w Polsce są należące do Niemców wydawnictwa: Bauer, Ringier Axel Springer Polska oraz Polska Press Grupa. Na czwartym miejscu uplasowała się Agora (wydawca Gazety Wyborczej). Wspomniane wydawnictwa mają pozycję dominującą na polskim rynku prasy. Z ich inicjatywy ukazuje się 3/4 wszystkich drukowanych w naszym kraju egzemplarzy gazet i magazynów.

Z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, które zostały opracowane przez branżowy portal WirtualneMedia.pl, wynika że Wydawnictwo Bauer, kontrolowane przez niemiecką grupę Bauer Media Group, sprzedało w ubiegłym roku 239,8 mln egzemplarzy wydrukowanych przez siebie gazet. Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska (m.in. Fakt, Newsweek), należące do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego Ringier Axel Springer Media AG, sprzedało w ubiegłym roku 116,3 mln egzemplarzy wydrukowanych przez siebie gazet. Zamykające pudło wydawnictwo Polska Press Grupa (wchodzi w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau) sprzedało w ubiegłym roku 93,6 mln egzemplarzy wydrukowanych przez siebie gazet. Na czwartym miejscu zestawienia uplasowała się Agora (wydawca Gazety Wyborczej). W ubiegłym roku udało się jej sprzedać 52,2 mln wydrukowanych przez siebie gazet.

Jeśli ktoś miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, to powinien się ich pozbyć. Mediami drukowanymi w Polsce rządzą Niemcy do spółki z wydawcą Gazety Wyborczej.

Komentarze

komentarzy