kopalnia-miedzi

Przekręt na złożach miedzi…….

Już niebawem ABW zajmie się badaniem sprawy oddania wartego ponad miliard dolarów złoża miedzi kanadyjskiej firmie, której dyrektorem jest były prezes KGHM – Stanisław Speczik.

Mowa o złożu Bytom Odrzański, którego wymiary to 9 na 19 km. Terem położony pod powierzchnią Głogowa zawiera 8 mln ton miedzi, której wartość szacuje się w granicach od 700 mln do przeszło miliarda dolarów.

Na sąsiednich działkach KGHM prowadziła już odwierty i w kwietniu 2012 roku złożyła wniosek o koncesję na poszukiwanie miedzi na terenie dochodowej działki. Choć wnioski zwykle rozpatrywane są w ciągu miesiąca, tym razem Ministerstwo Środowiska zwlekało, by następnie w sierpniu 2012 roku przyjąć wniosek od spółki Leszno Copper, zarządzanej przez byłego prezesa KGHM.

Powołani eksperci z Komisji Zasobów Kopalin wydali opinię, która jednoznacznie przyznaje rację spółce KGHM. Mimo to resort w styczniu tego roku przyznał koncesję firmie kanadyjskiej.

Władze KGHM złożyły doniesienie o tej sprawie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zarzucając resortowi działanie na szkodę państwa poprzez nieuzasadnione decyzje dotyczące wydawania koncesji.

Komentarze

komentarzy