pkp-energetyka-466

NIK potwierdza: Prywatyzacja PKP Energetyki przez ekipę PO-PSL może mieć fatalne skutki dla interesów państwa!

Eksperci już wcześniej ostrzegali, że prywatyzacja PKP Energetyki jest pozbawiona sensu gospodarczego, biznesowego i funkcjonalnego. Firma ta jest monopolistą w zakresie dostarczania energii elektrycznej krajowym przewoźnikom kolejowym, a dodatkowo posiada strategiczną pod tym względem infrastrukturę. Kontrolerzy NIK badający sprawę tej prywatyzacji odkryli, że w umowie sprzedaży jest kuriozalny zapis o gwarancji dostaw energii elektrycznej przez nowego nabywcę dla trakcji kolejowej o państwowym znaczeniu tylko przez 4 lata!

Przypomnijmy, że ekipa PO-PSL sprzedała spółkę PKP Energetykę we wrześniu ubiegłego roku luksemburskiemu funduszowi private equity CVC Capital Partners za 1,41 mld zł. PKP Energetyka to piąty największy sprzedawca energii w Polsce. Spółka ta odpowiada za 5,3 proc. krajowej sprzedaży energii i zatrudnia ok. 7 tys. pracowników. Co jednak najważniejsze – ma ona monopol (infrastrukturę) na dostarczanie energii elektrycznej wszystkim działającym w Polsce podmiotom kolejowym, dzięki czemu przynosi co roku spore zyski.

Eksperci rynku kolejowego, którzy wcześniej wypowiadali się na temat sprzedaży PKP Energetyki prywatnemu funduszowi, nie mieli wątpliwości, że prywatyzacja ta jest pozbawiona sensu gospodarczego, biznesowego i funkcjonalnego. Janusz Zubrzycki, dyrektor zarządzający w Zespole Doradców Gospodarczych TOR, w wypowiedzi dla portalu Rynek-Kolejowy.pl stwierdził, że taki właściciel będzie mógł „zrobić ze spółką to co zechce i niekoniecznie będzie się kierował interesem polskiej kolei, w rozumieniu sprawnego funkcjonowania PKP PLK. Nie trudno jest sobie wyobrazić sytuację dwukrotnego wzrostu cen. W końcu będzie to monopolista prywatny”.

Kontrolerzy NIK niestety potwierdzili ww. obawy. Co prawda umowa sprzedaży zawarta z CVC Capital Partners zabezpiecza interesy państwa gwarantując dostawy energii elektrycznej dla trakcji o państwowym znaczeniu, ale gwarancja ta obejmuje tylko cztery lata! NIK zwrócił ponadto uwagę na potencjalne ryzyko, że ewentualny kolejny właściciel spółki „może być podmiotem niepożądanym z punktu widzenia polskiego rynku przewozów kolejowych”. Nie musi on bowiem być zainteresowany długoterminowym i jakościowym rozwojem usług świadczonych przez PKP Energetykę, a sprawi, że oferta spółki może zacząć rozmijać się z potrzebami innych spółek Grupy PKP.

Pisałem już o tym wcześniej, ale nie zaszkodzi powtórzyć – nie powinno podlegać dyskusji to, że spółki kluczowe dla bezpieczeństwa kraju, które zarządzają strategiczną infrastrukturą czy siecią przesyłową, nie mogą być prywatyzowane, a przynajmniej nie powinny być sprzedawane zagranicznym podmiotom. Niestety ekipa Platformy Obywatelskiej uważała inaczej.

Komentarze

komentarzy