nestle02

Firmy wyprzedane

Lista firm lub marek, które kiedyś były polskie: 

Absolwent

Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmę Russian Standard.

Allegro Założone w 1999 roku, już w 2000 roku przejęte przez brytyjski QXL.com PLC. W tej chwili należy do południowoafrykańskiego koncernu mediowego Naspers.

Alpinus Polska marka odzieży outdoorowej oraz sprzętu wspinaczkowego należy teraz do Euromark

Amino Marka zupek należy do brytyjskiej firmy Unilever.

Biedronka Sieć założona przez Polaka, od 1997 r. w rękach Portugalczyków.

Biogened SA Firma farmaceutyczna z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, znana wcześniej pod nazwą Polon, producent min. kosmetyków Dermedic i Phenome zmienił właściciela na holenderski fundusz inwestycyjny Life Science Technologies NV.

Bobo Frut Historia marki związana jest z rzeszowską fabryką cukierków Alima, która powstała w latach 20. XX wieku. W latach 60. głównym produktem przedsiębiorstwa stały się soki przecierowe BOBO FRUT – do dzisiaj najchętniej kupowane przez rodziców soki dla dzieci. W roku 1991, w wyniku przekształceń własnościowych, właścicielem polskiej spółki produkującej soki BOBO FRUT stała się amerykańska firma Gerber Products Company.We wrześniu 2007 roku przedsiębiorstwo produkujące ulubione soki polskich dzieci dołączyło do grupy Nestlé.

Bols Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmęRussian Standard.

Bryza Z moich informacji wynika, że nigdy nie była polską marką, umieszczamy ja na liście dlatego, że polsko brzmiąca nazwa może zmylić konsumenta, gdyż już nie raz czytałam wpis, kupuję polski proszek do prania, Bryzę. Marka ta należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.

Cafe Prima W 1991 r. sprzedana holenderskiemu koncernowi Drie Mollen Holding BV.

Calisia Założona w 1945 elitarna fabryka fortepianów i pianin znajduje sie obecnie w rękach chińskiego Vershold.

Cleanic Zauważyłam, że dość często, szczególnie na portalach i blogach o polskich kosmetykach produkty Cleanic i Ola są uważane za polskie lub polsko- francuskie. Są to artykuły firmyHyper Hygienics, której początki i historia są mi nieznana, ale jej największym akcjonariuszem jest Central European Cotton Holding Ltd z Irlandii. Jednym z dyrektorów jest wprawdzie Polak, ale o nazwisku jedynego akcjonariusza tej irlandzkiej spółki nikt nie wspomina.

Delecta Zalążkiem firmy była Fabryka Cykorii Ferdynand Bohm et Co. założona we Włocławku w 1816. . W 1996 r. spółka została kupiona przez norweski koncern Rieber & Son ASA.

Delikatesy Centrum Właścicielem jest portugalski Eurocash

Dermika Założona w 1994 r. W 2010 sprzedana firmie Unilever.

Dosia Podobnie jak w przypadku proszku Bryza, Dosia należy do brytyjskiej firmy Reckitt Benckiser plc.

Drobimex Firma Drobimex od ponad 55 lat zajmuje się produkcją kurcząt, a od ponad 35 lat rozwija produkcję wyrobów drobiowych, w tym kiełbas, szynek, parówek i pasztetów. Od 2002 roku firma należy do znanej na rynku europejskim, niemieckiej grupy drobiarskiej PHW.

Drosed Przedsiębiorstwo spożywcze założone w 1957 r., od 2000 r. część francuskiej grupy L.D.C.

E Słynny polski proszek do prania ma teraz brytyjska Grupa PZ Cussons

Fortuna Marka  jest w posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

Gadu Gadu W 2007 r. przejęte przez południowoafrykański Naspers.

Global cosmed Firma kosmetyczna posiadająca takie marki jak Apart, mimo umieszczania jej na w różnych rankingach jako firma polska, nie jest nia i nigdy nie była. Należy do właściciela spółki zarejestrowanej na Cyprze Blackwire Ventures Ltd, nienależącej do Polaka.

Hortex Firma powstała w 1958 r. Od 2006 r. należy do Argan Capital, wcześniej do Bank Of America.

Inka firmy Grana Tradycje zakładu sięgają początku XX wieku. Sprzedane niemieckiej Cafea GmbH

Ivona Software Firma produkująca syntezatory mowy na początku 2013 została przejęta przez amerykańskiego giganta Amazon

Ixi Ojcem proszku w 1965 był Mieczysław Wilczek. W 2013 r. Henkel kupił go od PZ Cussons.

Kamis Przedsiębiorstwo powstało w 1991 r. Po podziale część zajmująca się przyprawami i musztardą została sprzedana międzynarodowej firmie McCormick.

Kokosal Produkt brytyjskiej Grupy PZ Cussons

Krakus Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.

Kolastyna Grupa Kolastyna posiadająca min. markę Kolastyna sprzedała ją greckiemu gigantowiSarantis. Na szczęście polska Grupa zostawiła sobie prawo do marki Miraculum.

Lajkonik Producent najbardziej znanych „paluszków”. Od 1993 w rękach niemieckiej firmyBahlsen.

Lech Należy do Kompanii piwowarskiej, której od 2009 r. właścicielem jest SabMiller.

Lewiatan Właścicielem jest portugalski Eurocash

Luksja Najwiekszy polski producent mydła został przejęty przez brytyjską Grupę PZ Cussons

Łowicz Marka  jest w posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

Matercook Firma AGD przejęta przez hiszpański Fagor i doprowadzona do upadłości

Mazury Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.

Mieszko Firma powstała w 1993 r. W 2002 r. sprzedane holenderskiemu Central European Confectionery Holdings, od 2007 r. w rękach Alta Capital Partners.

Morliny Od 1999 r. właścicielem polskiej grupy Animex był amerykański gigant Smithfield Foods, aż do momentu przejęcia go przez chiński Shuanghui International Holdings.

Morpol

Nasza Klasa Serwis uruchomiony w 2006 r. W tej chwili największe udziały ma rosyjskiDigital Sky Technologies, część udziałów kupił też Naspers.

NaviExpert Firma produkujaca pierwszy polski system nawigacji. Od 2007 r. jest w posiadaniu amerykańskiej Tech Venture.

Okocim Browar założony w 1845 r. W 1996 roku głównym akcjonariuszem w spółce została duńska firma Carlsberg.

Pekao S.A. 

Powstał w roku 1929, jedna z najbardziej zasłużonych instytucji w historii polskiej bankowości. Niestety w wyniku przetargu Ministerstwa Skarbu Państwa od 1999 bank kontrolowany jest przez włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A. i Allianz AG.

Perła Browary Lubelskie powstały w 1948 r. W 2005 roku 48% pakiet akcji Perły został zakupiony przez duński koncern piwowarski Bryggerigruppen A/S i oddany jego spółce zależnej Royal Unibrew Polska. 51% akcji znalazło się natomiast w posiadaniu Garmo Holdings Limited. Od tego czasu głównymi udziałowcami stawały się kolejno różne spółki zarejestrowane na Cyprze.

Pikok Marka wędlin w Lidlu, dla której produkują min. firma austriacka Stastnik i Morliny, które polskie już nie są. Mimo tego produkty te otrzymały godło „Teraz Polska”. Wprawdzie jest tam akcent polski w postaci kiełbasy suchej z szynki, produkowanej przez poską firmę Madej&Wróbel, ale i tak przyznanie tej nagrody wzbudziło sporo kontrowersji i zostało skwitowane przez jednego z komentujących : „Teraz Polska jutro…Czechy”

Polar Istniejący od lat 50. polski producent sprzętu AGD. Kontrolowana obecnie przez firmę Whirpool

Pollena Część fabryk nadal jest polska, sprzedano:Pollena-Bydgoszcz – Unilever Pollena-Helenówek – L’orealPollena-Lechia –  Beiersdorf-Lechia SA Pollena-Malwa – Global Cosmed Pollena-Nowy Dwór Mazowiecki – Benckiser Pollena-Racibórz – Henkel Pollena-Uroda – zlikwidowana przez PZ Cussons Polska S.A. Pollena-Wrocław – PZ Cussons Polska S.A.

Proszek E Właścicielem jest teraz Henkel, który kupił go od PZ Cussons

Pudliszki Historia firmy sięga 1847 roku. W latach 90. znalazła się w pierwszej pięćsetce najefektywniejszych przedsiębiostw państwowych w Polsce. Była jedną z najbardziej cenionych polskich marek spożywczych. Od 1997 roku wiekszościowy pakiet akcji należy do koncernu Heinz.

Pysio Marka  w jest posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

PWN Od 1992 w rękach międzynarodowego przedsiębiorstwa Luxembourg Cambridge Holding Group (LCHG) za którym stoi amerykański inwestor.

Ruch Sieć wykupił amerykański fundusz inwestycyjny Eton Park Capital Management.

Saga Marka herbaty należy do brytyjskiej firmy Unilever.

Sobieski Markę wódki wykupił francuski Belvedere.

Sokolów Był pierwszą spółką mięsną, która w 1993 roku trafiła na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. W połowie sierpnia 2006 r. Spółka opuściła GPW. Obecnym jej stuprocentowym właścicielem jest Saturn Nordic Holding AB z siedzibą w Göteborgu, Szwecja, utworzony przez Danish Crown AmbA oraz HK SCAN Corporation.

Soplica Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmęRussian Standard.

Soraya Polska firmę kosmetyczną przejął szwedzki Cederroth.

Tarczyn Marka  w jest posiadaniu szwedzkiego funduszu inwestycyjnego IK Investment (Agros-Nova).

Telekomunikacja Polska Od 2000 r. francuska firma państwowa France Telekom (właściciel Orange) sukcesywnie wykupywała udziały TP, w 2010 r. osiągnęła większościowy pakiet akcji.

Turek Obecna Mleczarnia Turek jest historycznym dziedzicem przedsiębiorstwa, które powstało w roku 1925, w 1999 r. przejęła ją francuska firma Bongrain.

Toska Zakład powstał w 1922 r. Producent min. serka Tartare również należy do francuskiej firmyBongrain.

Tyskie Piwo, którego historia sięga co najmniej 1613 r. jest teraz w rękach południowoafrykańskiego SABMiller

Warta Działa na polskim rynku od 1920r. W roku 2012 TUiR Warta S.A. nowymi udziałowcami spółki stały się: niemiecka grupa Talanx oraz japońska firma Meiji Yasuda.

Wawel Założona w 1898 r. W tej chwili największym akcjonariuszem jest niemiecki Hosta International AG

Wedel Pierwsza w Polsce fabryka czekolady, sięga 1845 r. w 1991 r. przejęta przez PepsiCo. Obecnie właścicielem jest japoński koncern Lotte Group.

Winiary Firma założona w 1947 r. przez Niemca polskiego pochodzenia. W 1974 roku z linii produkcyjnej zszedł pierwszy Majonez Dekoracyjny – dziś numer jeden na rynku majonezów w Polsce. W 1994 r. spółka stała się częścią Nestlé.

Włocławek Nowy właściciel to firma Agros-Nova, czyli szwedzki IK Investement.

Wrozamet Dawne Wrocławskie Zakłady Metalowe, w tej chwili w rękach polskiego oddziału hiszpańskiej firmy Fagor (Mastercook), która obecnie chyli się ku upadkowi.

Wyborowa W latach dziewięćdziesiątych koncern przejęła francuska firma Pernod Ricard

Zakłady Papiernicze Krapkowice

Producent drugich, najczęściej kupowanych marek papieru toaletowego w Polsce, Alfa i Finezja,  w 2002 r. został przejęty przez fińską firmę Metsa Tissue.

Zelmer Od 2013 w rekach niemieckiego BSH.

Żabka W 2007 r. sprzedana czeskiemu inwestorowi, od 2010 r. w rękach Tesco.

Żubrówka Do grudnia zeszłego roku pełną kontrolę nad produkcją i dystrybucją naszych lokalnych wódek miał amerykański gigant CEDC – jeden z największych producentów alkoholu w Europie. W kwietniu 2013 roku UOKiK zatwierdził ostateczne przejęcie CEDC przez firmęRussian Standard.

Żywiec Browar powstał w 1838 r. Obecnie należy do koncernu Heineken.

Komentarze

komentarzy