firma-w-polsce

5 argumentów przeciwko zakładaniu firmy w Polsce

1. ZUS od pierwszego dnia

Myśląc o rozkręceniu firmy w Polsce, warto pamiętać, że od pierwszego miesiąca działalności trzeba odprowadzać składki na ZUS. Niezależnie od tego, czy nowa firma generuje przychody, czy dopiero czeka na klientów, z jej konta co miesiąc musi wyjść przelew do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co prawda przez pierwsze 2 lata młody przedsiębiorca płaci preferencyjne stawki, ale po tym okresie obciążenie rośnie przeszło dwukrotnie. Od nowego roku stawka preferencyjna wyniesie blisko 450 zł, a pełna składka dla firm z dłuższym stażem prawie 1100 zł. Dla porównania w Wielkiej Brytanii początkująca firma płaci składki na ubezpieczenie dopiero, gdy działalność przynosi dochody.

2. Skomplikowane podatki

Nikt nie lubi płacić podatków, ale w Polsce dochodzi problem oszacowania ich wysokości. Godziny spędzone na analizie, które z wydatków można „wrzucić w koszty”, wynikają z niejasnych przepisów. W rankingu „PayingTaxes 2014” przygotowanym przez Bank Światowy nasz kraj pod względem otoczenie podatkowego biznesu zajął 87 miejsce.  Przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje 18 rocznych płatności podatku, poświęcając na to w ciągu roku 286 godzin. Całkowita suma obciążeń podatkowych wynosi 38,7%.

3. Niewydolne sądy

Istotą prowadzenia biznesu jest pozyskiwanie klientów, którzy są źródłem przychodów każdej firmy. Czasami zdarza się jednak nieuczciwy kontrahent, który nie zapłacił faktury. W takiej sytuacji osoba prowadząca działalność musi się przygotować na prawdziwy maraton. Wszystkiemu winne sądy gospodarcze, o których opieszałości krążą już legendy. Według danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dziś przedsiębiorca w sporze sądowym na prawomocne orzeczenie czeka średnio 685 dni. W tym czasie musi dopełnić 33 formalności.

4. Kontrola w firmie

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba liczyć się z wizytą osoby, która sprawdzi, czy pracownicy… siedzą w odpowiedniej odległości od siebie lub czy płytki w toalecie nie zagrażają bezpieczeństwu. To oczywiście tylko przykłady, ale aż strach pomyśleć, że w Polsce około 40 instytucji może przeprowadzić kontrolę w firmie. W projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zaproponowanym przez SLD znalazł się zapis mówiący o tym, że inspektorzy PIP będą mogli prowadzić kontrolę w firmie bez wcześniejszego powiadomienia przedsiębiorcy.

5. Niska emerytura

Młodzi ludzie rozpoczynający działalność muszą pamiętać o tym, że na przyszłą emeryturę muszą zarobić wcześniej. Uzyskane z samych składek emerytalnych świadczenie nie wystarczy bowiem na spokojną starość. Według danych GUS-u osoby prowadzące działalność uzyskują emerytury w wysokości ok. 1450 zł brutto (1200 zł netto), czyli znacznie poniżej średniej emerytury w Polsce. Dla porównania średnie świadczenie górnika wynosi 3487 zł brutto, a nauczyciela 1942 zł brutto.

Komentarze

komentarzy