Szczurek-Mateusz

Przedsiębiorcy będą mieli kolejny koszt stały

Ministerstwo Finansów chce po raz kolejny zwiększyć koszty stałe ponoszone przez przedsiębiorców. Resort w projekcie nowelizacji Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawarł zapis, który zmusza przedsiębiorców do zainwestowania w e-podpis.

Wedle planów ministerstwa Mateusza Szczurka przedsiębiorstwa, które rozliczają co najmniej 5 osób, będą musiały robić to drogą elektroniczną. To wymusi na ich właścicielach inwestycję w system e-podpisu oraz jego utrzymanie.

Zmiany mają na celu ułatwienie pracy urzędnikom, którzy obecnie muszą deklaracje składane na papierze wprowadzać do systemu komputerowego. Ponadto mają wesprzeć informatyzację kraju.

Najtańsze zestawy do e-podpisu można zakupić już za kilkaset złotych. Jednak co jakiś czas trzeba odnawiać certyfikat do nich. To z kolei wydatek rzędu 100-200 zł rocznie. Co więcej e-podpisów będzie trzeba wykupić więcej, gdyż w przypadku nieobecności w pracy osoby, na którą wykupiono podpis, wysłanie deklaracji podatkowej będzie niemożliwe.

Poniżej znajduje się skan projektu nowelizacji ustawy podatkowej. Fragment nt. e-podpisu na 6. i 7. stronie uzasadnienia.

 

Do Ku Ment 102415 by di24pl

Komentarze

komentarzy