kaska

Myśl na kogo oddasz głos – Ministerstwo Finansów straszy przedsiębiorców

„Pod pretekstem ostrzegania o oszustach Ministerstwo Finansów chce ograniczyć prawo do odliczania VAT” – alarmuje „Rzeczpospolita”. „Fiskus chce zepchnąć całą odpowiedzialność za oszustwa na podatników” – oceniają eksperci.

„List ostrzegawczy to nowy pomysł resortu finansów na walkę z oszustwami podatkowymi. Będzie kierowany w formie specjalnego komunikatu do podatników z branż, w których dochodzi do nadużyć podatkowych, np. paliwowej. Ministerstwo opisze oszustwo, a na koniec pouczy podatników o konieczności zachowania szczególnej staranności w doborze kontrahentów i możliwości utraty prawa do odliczenia VAT – gdy zdaniem fiskusa ostrzeżenie zignorują” – wyjaśnia dziennik. Taki pomysł nie podoba się ekspertom.

„Informacje zawarte w liście będą dość ogólne, dlatego podatnik nigdy nie będzie miał pewności, że postąpił zgodnie z zaleceniami fiskusa. A to już pierwszy krok, aby narazić się na sankcje – mówi „Rzeczpospolitej” Maciej Grochulski, doradca podatkowy. „Fiskus może uznać, że skoro ostrzegł podatnika, a ten naciął się na oszusta, to nie wypełnił zaleceń zawartych w liście. Urzędnik nie musi więc niczego udowadniać i z góry pozbawi podatnika prawa do odliczenia” – tłumaczy.

Komentarze

komentarzy