chanuka-sejm-1

A jednak polski sejm to samo żydostwo – chanuka w sejmie

Według strony Sejmu w środę 17 grudnia br., o godz. 16.00 z okazji żydowskiego święta świateł wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak wziął udział w uroczystości zapalenia lampy chanukowej w Sejmie.

Chanuka to trwające 8 dni święto obchodzone w okresie przesilenia zimowego. Upamiętnia ono wydarzenia jakie nastąpiły po zbezczeszczeniu Świątyni Jerozolimskiej, kiedy to jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia Świątyni. Centralnym obrzędem tego święta świateł jest zapalanie świec na chanukiji. Pierwszego dnia Święta zapala się pierwszą świecę chanukową, zaczynając od prawej strony świecznika. W ciągu następnych dni dodaje się po jednej świeczce – aż do 8. dnia kiedy palą się już wszystkie lampy.

Uroczystość zapalenia świecy na chanukiji z ramienia organizatora, poprowadził Rabin Shalom Dov Ber Stambler z Chabad Lubawicz.

O ile samo zapalenie lampy chanukowej może być uznawane za przejaw tolerancji religijnej,

o tyle warto zwrócić uwagę, że parlamentarzyści nie obchodzą świąt innych mniejszości wyznaniowych a nawet powszechnego Adwentu, czyli chrześcijańskiego wyczekiwania na Boże Narodzenie.

Komentarze

komentarzy