zus-kopacz-466

ZUS-Gate: Kopacz nadal nie chce ujawnić tajnego raportu. CBA składa zawiadomienie do prokuratury. Szef ZUS podaje się do dymisji

Kancelaria premier Ewy Kopacz wciąż odmawia ujawnienia opinii publicznej raportu z kontroli w ZUS dotyczącej informatyzacji Zakładu w latach 2008-13. Prawdopodobnie sama myśl o tym, że przekręty i nieprawidłowości z okresu rządów PO-PSL mogłyby zostać oficjalnie ujawnione, jest przyczyną rządowego paraliżu informacyjnego w tej kwestii. Sprawa zaczęła jednak wymykać się spod kontroli. CBA doniosło do prokuratury, że w ZUS-ie mogło dojść do przestępstw w związku z informatyzacją. Niemal w tym samym czasie do dymisji podał się szef ZUS-u Zbigniew Derdziuk.

Z przecieków utajnionego przez Ewę Kopacz raportu na temat ZUS wynika, że w latach 2008–2013 doszło do poważnych nieprawidłowości w zakresie informatyzacji ZUS oraz zarządzania systemami i zasobami IT. Do raportu miał dostęp szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Paweł Wojtunik. Po analizie wyników kontroli podjął on decyzję o przesłaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratora generalnego. O szczegółach i powodach nie chciał jednak poinformować opinii publicznej.

Co ciekawe, niemal w tym samym czasie Zbigniew Derdziuk – prezes ZUS – złożył dymisję. Jako powód swojej decyzji podał „wypełnienie misji”. W kontekście złożonego zawiadomienia oraz wyników raportu wydaje się jednak, że rzeczywiste powody dymisji były jednak inne. Jednego możemy być w tej sprawie pewni – rząd panicznie boi się reakcji opinii publicznej na temat przekrętów i nieprawidłowości przy informatyzacji ZUS, na którą do dziś wydano już astronomiczne 3 miliardy złotych. Kroi się zatem potężna afera ZUS-Gate. Czy władze spróbują ukręcić jej łeb? To może być już trudne z uwagi na fakt, że do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Ale poczekajmy. Zmietli pod dywan kosztującą nas miliardy złotych aferę hazardową, czy taśmową, gdzie spiskowali przeciwko Konstytucji. Nie wykluczone zatem, że uda im się jeszcze uwalić w zarodku ZUS-Gate.

Komentarze

komentarzy