wyborcza_Daniel-Kruczynski_CCbySA2,0-Flickr-466

Silny cios w Gazetę Wyborczą: Koniec z publikowaniem w prasie ogłoszeń i komunikatów spółek Skarbu Państwa!

Ministerstwo Skarbu Państwa właśnie poinformowało, że spółki z udziałem Skarbu Państwa oraz inne resorty ministerialne nie będą publikować komunikatów i ogłoszeń w prasie ogólnopolskiej. W praktyce oznacza to silny cios w Agorę, której flagowy okręt, czyli Gazeta Wyborcza, była do tej pory istnym biuletynem rządowych komunikatów oraz ogłoszeń wykupywanych przez spółki Skarbu Państwa. Podejrzewam, że ta decyzja może tylko pogłębić histerię środowiska dziennikarskiego związanego z okrągłostołowym układem.

Ministerstwo Skarbu Państwa przygotowało przepisy, które znoszą obowiązek publikowania komunikatów i ogłoszeń państwowych spółek w tzw. prasie ogólnopolskiej (w praktyce sporą ich część publikowano w „Gazecie Wyborczej”). Zamiast tego komunikaty i ogłoszenia mają być umieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie resortu Skarbu Państwa i na stronach internetowych spółek. Szacowane oszczędności w skali roku to ok. 6 do 8 milionów złotych.

W kontekście powyższego warto przypomnieć, że w latach 2010-2014 ministerstwa w rządzie Tuska wydały na reklamę, ogłoszenia i komunikaty w prasie ponad 23 mln zł. Najwięcej, bo prawie 5 mln zł, zgarnęła Agora, czyli wydawca „Gazety Wyborczej”. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazła się spółka Gremi Bussines Communication, wydawca m.in. „Rzeczpospolitej”, która zainkasowała 3,5 mln zł. Trzecie miejsce zajął Axel Springer, który wydaje m.in. dziennik „Fakt” oraz tygodnik „Newsweek”. Niemiecko-szwajcarski koncern medialny zainkasował z tego tytułu 3,2 mln zł.

Komentarze

komentarzy