balcerowicz-dollars-466

Fundacja Balcerowicza przyjmowała kasę od spółek zarejestrowanych na Karaibach

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), założona przez Leszka Balcerowicza (obecnie jednego z głównych krytyków polskiego rządu), przyjmowała kasę w darowiznach od spółek zarejestrowanych na Antylach Holenderskich (raj podatkowy) powiązanych z Janem Wejchertem i Bruno Valsangiacomo (założyciele ITI). Czy powyższa konfiguracja darczyńców może powodować skojarzenia z głośną ostatnio sprawą #PanamaPapers?

Na stronie internetowej założonej przez Leszka Balcerowicza fundacji można znaleźć informację o darczyńcach. Jeśli uważnie prześledzimy listę, to znajdziemy tam m.in.: Fairfield Corporation N.V. czy Mesamedia Holding N.V. Obie spółki dokonały darowizny na rzecz działalności statutowej Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz na fundusz rezerwowy tej fundacji.

Co ciekawe – obie te spółki są zarejestrowane na Karaibach (na terytoriach zależnych od Holandii uchodzących za raje podatkowe). Obie są łączone z twórcami ITI, czyli Brunem Valsangiacomo oraz Janem Wejchertem. Obie zostały założone po to, aby ich właściciele mogli płacić minimalne podatki. Powyższe nie przeszkadzało jednak fundacji Balcerowicza w przyjęciu pieniędzy na działalność, której celem jest „jest zmiana świadomości Polaków oraz obowiązującego i planowanego prawa w kierunku wolnościowym”.

Ostatnimi czasy można odnieść wrażenie, iż u założyciela FOR wspomniany cel przejawia się przede wszystkim w nieustającej i totalnej krytyce polskiego rządu wyrażanej za pośrednictwem mowy, czynu, gestu i twittera.

A na marginesie… Antyle Holenderskie, raje podatkowe, unikanie opodatkowania – czy to wszystko może się kojarzyć z istotą sprawy #PanamaPapers…?

Komentarze

komentarzy