1755

Róża Gräfin von Thun und Hohenstein: „Instytucje UE nie mogą być wobec Polski pobłażliwe”

„Gazeta Wyborcza” opublikowała obszerną rozmowę z Różą Marią Barbarą Gräfin von Thun und Hohenstein, europosłanką Platformy Obywatelskiej znaną z absurdalnych wypowiedzi. Wywiad to jedna wielka tyrada na temat PiS-u.

„Kaczyński chce rządzić jak Salazar w Portugalii albo Łukaszenka na Białorusi. (…) Instytut im. Adama Mickiewicza za kadencji Pawła Potoroczyna to był otwarty świeży ośrodek promujący Polskę. Teraz wciska zagranicy Smoleńsk i kulturę narodową, a pieniądze płyną szeroką strugą głównie na zespoły ludowe. To jest Polska hopsa-hopsa, krakowiaczek ci ja! Jak u Łukaszenki: flaga przepasana krajką, póki talerz pełny, wieś szczęśliwa i spokojna”

– powiedziała Thun.

Po czym dodała na jednym oddechu, że Kaczyński chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej i nienawidzi Niemców, a Polacy są niewykształceni i dają się na to wszystko nabrać. Na szczęście mamy instytucje unijne. „Komisji Europejskiej bardzo zależy na utrzymaniu wspólnoty europejskiej. Chce przeczekać PiS. Nie wierzy, żeby Polacy chcieli tego, co robi rząd. (…) UE to najlepsza gwarancja pokoju w Europie. I największe osiągnięcie cywilizacyjne. Tylko ostatni bandyta może chcieć to zniszczyć” – grzmiała.

„Już słyszę, że pobłażając Orbanowi, popełniono błąd. Nikt się nie spodziewał, że Węgry pójdą tak daleko. Że kraj, który ledwo odzyskał demokrację, sam się będzie staczał w dyktaturę. (…) Instytucje UE nie mogą być wobec Polski pobłażliwe w nieskończoność, bo posypie się Unia. Zbliżamy się bardzo do ostatecznej granicy. Będą kary i cięcia funduszy”

– podkreśliła.

Komentarze

komentarzy