świnia

Wymóg Unii Europejskiej – zabawki dla świń

Od pierwszego stycznia każdy polski hodowca świń, posiadający w swej hodowli co najmniej 10 zwierząt, jest zobowiązany zapewnić im zabawki. Prowadzone będą specjalne kontrole dotyczące tego absurdalnego wymogu.

Dyrektywa Unii Europejskiej wprowadzająca nakaz zapewnienia zabawek świniom wiąże się z nadchodzącymi kontrolami, które obejmować będą również powierzchnię chlewów oraz dostęp do paszy, wentylację pomieszczeń oraz panującą w nich temperaturę. Każdy rolnik, który nie spełni określonych wymagań, straci dopłaty bezpośrednie.

Nie ma szczególnych wymagań dotyczących samych zabawek, wystarczy piłka lub opona, jednakże należy je co jakiś czas wymieniać, ponieważ świnie dość szybko tracą zainteresowanie. Wprowadzenie ich ma na celu zmniejszenie… agresji u świń, którą obserwuje się w większych grupach zwierząt.

Rolnicy buntują się przeciwko temu absurdalnemu nakazowi, twierdząc, że to tylko kolejny przykład unijnej biurokracji, mający utrudnić im otrzymanie dofinansowania. Radomir Bańko, powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej, przewiduje, że kontroli z Unii możemy spodziewać się już niebawem.

Komentarze

komentarzy