nsa-logo

Budowa własnych sieci narusza prawo handlowe?

Szpiegostwo NSA kosztuje przemysł technologiczny dziesiątki miliardów dolarów, wraz z tym jak ludzie na całym świecie próbują znaleźć firmy spoza USA by dostarczały internet, usługi w chmurze oraz komputerowe produkty i usługi.

Liczne kraje próbują powstrzymać program szpiegowania NSA. Wiele krajów planuje stworzyć własną infrastrukturę łączności omijającą w całości USA. Na przykład, Niemcy wdrażają system, który będzie przechowywał wszystkie dane wewnątrz krajowych granic.

USA starając się nie tylko chronić amerykańskie firmy, ale także utrzymać rękę NSA nad systemem argumentuje, że zamknięcie granic dla NSA narusza międzynarodowe prawa handlowe. W szczególności, przedstawiciel handlowy USA opublikował w piątek raport stwierdzający: “Ostatnie propozycje krajów należących do Unii Europejskiej, aby stworzyć europejską sieć elektroniczną (nazwaną „chmurą Schengen”) lub do stworzenia krajowych sieci elektronicznych może potencjalnie doprowadzić do skutecznego wykluczenia lub dyskryminacji zagranicznych dostawców usług, które bezpośrednio oferują usługi sieciowe, lub usług zależne od nich.”

W szczególności Deutsche Telekom AG (DTAG), największa firma telekomunikacyjna w Niemczech, publicznie promuje, w imię silniejszej ochrony prywatności, unijne wymogi ustawowe, by transmisje elektroniczne między rezydentami UE nie wykraczały poza terytorium UE. Konkretnie, DTAG wezwał do ustalenia wymogów ustawowych, by wszystkie dane wygenerowane w ramach UE nie mogły być kierowane poza UE; i wezwał do cofnięcia ram umowy USA-UE „Safe Harbor”, która przewiduje praktyczny mechanizm dla firm amerykańskich i ich partnerów biznesowych w Europie by eksportowali dane do Stanów Zjednoczonych, przy zachowaniu wymogów ochrony danych osobowych w UE.

Komentarze

komentarzy