ttip

Ambasada USA daje pieniądze za wychwalanie TTIP

Porozumienie TTIP nie ma najlepszej prasy. Ambasada USA w Berlinie postanowiła to zmienić po prostu dając pieniądze na promowanie porozumienia.

Porozumienie TTIP denerwuje wielu ludzi z jednego prostego powodu. Jest to kolejna umowa międzynarodowa, które będzie powstawać w całkowitym sekrecie, a z pewnością będzie dotyczyć wielu różnych spraw. TTIP nierzadko porównywane jest do ACTA. Zaczyna wzbudzać widoczny sprzeciw w Niemczech, Francji, Włoszech, oczywiście także w Polsce.

Na ciekawy pomysł zaradzenia tej sytuacji wpadła ambasada amerykańska w Berlinie (USA to przecież inicjator rozmów TTIP). Ambasada postanowiła zaoferować pieniądze tym, którzy zaczną tworzyć materiały wychwalające porozumienie TTIP. Wszystko odbywa się w ramach projektu pod nazwą „T-TIP: Get Informed! Get Involved”.

Ambasada w Berlinie za pomocą reklamy na Twitterze zwróciła się do zwolenników TTIP, którzy mogą być zirytowani złą prasą, jaką to porozumienie dostaje: „Jesteś poirytowany negatywnymi głosami o TTIP? Wyślij nam swoje pomysły a będziemy cię wspierać! (niem. „Du bist für #TTIP und ärgerst dich über negative Berichterstattung? Sende uns deine Idee und wir unterstützen dich!”).

Niektórzy internauci odebrali to jako żart, ale to nie był żart. W ramach tego projektu organizacje pozarządowe mogły otrzymać od 5-20 tys. dolarów na rozwijanie produktów, które przyczynią się do poszerzania wiedzy o TTIP oraz „zwalczania dezinformacji”. Te „produkty” mogą mieć postać stron lub forów poświęconych TTIP, materiałów dokumentalnych, cyfrowych plakatów z kodami QR itd.

Z informacji później opublikowanych na Twitterze wynika, że ambasada otrzymała wiele ciekawych propozycji. „W sprawie dotacji TTIP otrzymaliśmy wiele wspaniałych propozycji. Dziękujemy.” (ang. „Our #TTIP grants competition is over and we’ve received many excellent proposals. Thank you.”).

Wiele osób będzie oburzonych taką promocją, bo przecież jest to zwykłe finansowanie propagandy. Tak, to prawda, ale spójrzmy teraz na własne podwórko. W marcu tego roku wiceminister gospodarki Andrzej Dycha zapowiedział zniesienie wiz do USA dzięki umowie TTIP. To też była czysta propaganda i niestety nie wiemy w ramach jakiego projektu ją realizowano.

Komentarze

komentarzy