mafia-co2-466

Afera stulecia: Mafia CO2 wyłudzała miliardy euro. Dlaczego media w Polsce milczą na ten temat?

W Paryżu ruszył właśnie proces „mafii CO2″ – międzynarodowej grupy przestępczej, która na handlu emisjami CO2 wyłudzała gigantyczne kwoty podatku VAT. Straty szacowane są na 5 mld euro. „Afera stulecia” – jak piszą o niej francuskie gazety – ma też polski wątek. Okazuje się, że głównym oskarżonym jest… polski biznesmen wiązany z politykami Platformy Obywatelskiej. Dlaczego media w Polsce do tej pory milczały na ten temat?

Na czym polegał przekręt? Grupa biznesmenów wpadła na pomysł, że będzie między sobą handlować uprawnieniami do emisji CO2. Sęk w tym, że handel ten był fikcyjny. Na Cyprze zakładano firmy-krzaki, którym wspomniani biznesmeni „sprzedawali” uprawnienia, wystawiając przy tym lewe faktury. Z racji tej, że przelewy na wspomniane faktury miały mieć charakter międzynarodowy, oszuści występowali do urzędów skarbowych o zwrot podatku VAT od trasgranicznych czynności handlowych.

Na trop oszustów wpadły francuskie służby. Część przestępców zdołała się schronić w Izraelu. Póki co sielanka skończyła się dla trzech osób, które usłyszały zarzuty wyłudzania podatku VAT na gigantyczną skalę. Okazuje się, że wśród oskarżonych, którzy stanęli przed francuskim sądem jest także… Polak – Jarosław K.! Biznesmen ten w naszym kraju był do tej pory wiązany z politykami Platformy Obywatelskiej.

Co ciekawe – temat afery związanej z wyłudzaniem zwrotu podatku VAT na handlu emisjami CO2 oraz polskiego wątku w sprawie, był jak do tej pory słabo rozpoznany przez polskie media. Witold Gadowski (dziennikarz i publicysta, który jako jeden z pierwszych zaczął informować o tej sprawie) celnie zauważa:

„Czy jeśli jednym z głównych oskarżonych jest Polak, przyjaciel Radosława Sikorskiego, towarzysz podróży Lecha Wałęsy, towarzysz oficjalnych podróży premiera Donalda Tuska, współdzierżawiący z najbogatszym Polakiem samolot odrzutowy – jeśli w tym procesie oskarżony jest taki człowiek, to czy media polskie powinny o tym wspominać?”

Polecam wysłuchanie pełnej wypowiedzi Gadowskiego na ten temat:

Komentarze

komentarzy