polskie-złoto

106 ton polskiego złota od1939 r. leży w skarbcach w Anglii. Nie wróci do kraju?

Narodowy Bank Polski jest właścicielem 106 ton złota o wartości około 26 mld zł. W Polsce składowane jest zaledwie 5 proc. naszego kruszcu, a reszta znajduje się w angielskim skarbcu. Przynajmniej za rządów PiS i w obecnym składzie NBP nie ma co liczyć na to, że będziemy mieć całość u siebie. Podobno jest to wygodniejsze, ale zdajemy się na łaskę Brytyjczyków. Co więc z naszą suwerennością i niezależnością?

Rosjanie i Niemcy zapełniają swoje skarbce złotem. Tymczasem polskie świecą pustkami.

Przypomnijmy, że Władimir Putin tylko w 2016 roku zwiększył zasoby kruszcu o 199 ton. To dwukrotnie więcej niż w ogóle posiada Polska. Nasze 106 ton plasuje nas dopiero na 33. miejscu na świecie, m.in. za Rumunią.

NBP pytany o to czy są plany, żeby jednak chociaż częściowo sprowadzić naszą własność do kraju. Z lakonicznej odpowiedzi wynika, że bank nie planuje w ogóle takich działań – Przechowywanie zasobów złota w głównych centrach obrotu tym kruszcem, czyli w Londynie i Nowym Jorku, zwiększa możliwości jego zarządzania, ułatwiając rozliczanie transakcji związanych z jego fizyczną dostawą i pozwalając uniknąć kosztów transportu i ubezpieczenia.

Przechowywanie kruszcu w Polsce praktycznie ograniczałoby możliwość jego inwestowania, utrudniając realizację podstawowych celów utrzymywania rezerw dewizowych – tłumaczy NBP

Warto przypomnieć, że Anglicy sami sobie zapłacili naszym złota za paliwo, które Polscy piloci zużyli podczas.. bitwy o Anglie. Nie zostaliśmy również zaproszeni na ceremonię zwycięzców zakończenia 2 wojny światowej, która odbyła się w Londynie.

Czy aby na pewno Anglia jest dobrym miejscem na przechowywanie naszego złota? Węgry sprowadziły już dawno swoje zasoby do kraju, a o naszym się w ogóle nie mówi. Czyżby to temat tabu? Sprawa wymaga nagłośnienia, dlatego prosimy o udostępnienie artykułu.

Komentarze

komentarzy